Рачно изработен сапун за лице и тело, кој во својот состав меѓу другото има ситна хималајска сол, ги има следните својства
- длабински и темелно  да ја чисти кожата,
- ги отстранува мртвите клетки и ја прави мека  и нежна на допир кожата на телото.
- го регулира лачењето на себум ( маснотија) со што сапунот е погоден за сите типови на кожа.
- ја стимулира циркулацијата на крв со што се поттикнува процес на детоксификација.
- ја регулира pH вредноста на кожата
ладно цедените кокосово, маслиново, бадемово, рицинусово и есенцијалното масло од лаванда ќе ја заштитат кожата од сушење, црвенило, и иритации.
Начин на употреба може секојдневно да се користи на телото посебно на местата каде што има целулит.
Доколку  имате многу сува кожа на лицето претходно направете тест - бидејќи тука кожата е почувствителна.
После користењето на сапунот се препорачува путерот за лице и тело за комплетна нега на кожата

Состав  
Ладно цедено маслиново, кокосово, бадемово, рицинусово, палмино масло, розова хималајска сол, есенцијално масло од лаванда, розова глина.

INCI Water, Olea Europea Fruit Oil, Ricinnus Communis Seed Oil, Elaeis Communis Seed Oil. Cocos Nucifera Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Prinus Amugdalis Dulcis Oil,
Kaolin (white clay) – Illite (Red Clay), Glycerin

 Мастите се сапунифицираат со NaOH, глицеринот се добива при процесот на сапунификација.

Напишете коментар или оценка

Забелешка: HTML не е преведен!
    Лош           Добар

Сапун со хималајска сол

  • Поизводител: Мона
  • Шифра на производ: Хималајска сол
  • Достапност (кол. на залиха): На залиха
  • 450 МКД

  • Без ДДВ: 450 МКД